Schools
Galloway Resident Named Vice President of America's Largest Honors Society
Phi Theta Kappa inducted 266 new members, including 19 from Galloway.
The month of April saw 266 students, including 19 from Galloway, inducted into the Phi Theta Kappa International Honor Society, Atlantic Cape announced. One of those Galloway residents, Gabriella Mayorga, was named Vice President for the 2012-13 school year.
The other officers include: President Michael Munyon, of Egg Harbor City; Vice President Tamica Johnson, of Absecon; Treasurer Aree Lee, of Mays Landing; and Student Government Association representative Lashera Miller, of Pleasantville.
The other inductees from Galloway included: Andrew Bianco, Aeon Brown, Antonella Bonansea, Hsing-Yi Chou, Adam Day, George Dixon, Nicole Flanagan, Caitlin Gaines, Kristen Garretson, Nicole Lippi, Xiomara Maltez, Beatrice Martinez, GabriNgan Nguyen, Mamata Patel, Grace Petrecca, Robin Robinson, Henyi Rivera and Dan Siteman.
Find out what's happening in Gallowaywith free, real-time updates from Patch.
Phi Theta Kappa was established in 1918 by two-year college presidents, and recognizes the academic achievements of two-year college students and encourages academic growth, according to Atlantic Cape. The American Association of Community Colleges recognized Phi Theta Kappa as the official honors society of two-year colleges in 1929, according to Atlantic Cape.
According to Atlantic Cape, it has become the largest honors society in American Higher Education, with over two million members in the United States, U.S. territories, Canada and Germany.
Find out what's happening in Gallowaywith free, real-time updates from Patch.
In order to be inducted, students must be a full or part-time student at Atlantic Cape; have earned 12 general education credits, either at Atlantic Cape or another community college; and have a cumulative grade point average of 3.5.
Other inductees, listed by hometown and county, included:
Absecon: Harli Arcieri, Erica Butler, Dylan Conover, Emily Culbertson, Dana Flanagan, Tamica Johnson, Colin Kelly, Robyn McCullough, Zenovia Panteloukias, Vrushab Shah
Atlantic City: Sweety Desai, Omar Faroque, Kaniz Fatema, Matthew Flesher, Samm Gaber, Sergio Gomez, Taissa Livingston, Nijole Montvilaite, Naveeda Naseem, Lisandra Nguyen, Rizwana Rashid, Reva Rush, Maria Togba, Chuong Tran
Brigantine: Maria Babich, Robert Carroll, Adam Dattalo, Michelle Dunn, Barbara A. Fahey, Amy Ingram, Mary Painton, Christopher Pizza
Buena: Thaddeus Felsberg
Cologne: Rosemarie Ross
Dorothy: Parker Ingersoll
Egg Harbor City: Joseph Brickley, Tori Burke, Sean Deline, Heather Ganiel, Bridgette Hill, Kyle Kuhar, Nichole Moore, Rafael Perez, Jing Qian-Jeffries, Suzan Welsh
Egg Harbor Township: Aldrin Almeda, Dominick Andrews, Lacey Aspenberg,William Becker, Amy Bugas, Kelsey Caputo, David Cincotta, Devin Cornia, Michelle Dramis, Mohamed Elseady, Virginia Evering, Alicia Falciano, Nikol Folk, Gina Foster, Valerie Ganiel, Samantha Hustedde, Ranee Jao, Chelsea Johnson, Patricia Johnson, Brenda Korzeniowski, Dorothy Lange, Ana Itza Martinez, Ramon Melo, Valeria Montoya, Natalie Morse, Michael Munyon, Alexander Ng, Cody Ng, Phuong Nguyen, Van Nguyen, Amanda Palomino, Gira Patel, Kaitlyn Polcini, Debra Price-Barker, Maria Puerta, Melissa Ramirez, Lisa Robinson, Mark Scarlata, Linda Schwartz, Kimberly Williams, Maureen Yacoub, Yaa Yamoah
Estell Manor: Morgan Tait
Folsom: Olivia Olive
Galloway: Andrew Bianco, Aeon Brown, Antonella Bonansea, Hsing-Yi Chou, Adam Day, George Dixon, Nicole Flanagan, Caitlin Gaines, Kristen Garretson, Nicole Lippi, Xiomara Maltez, Beatrice Martinez, Gabriella Mayorga, Ngan Nguyen, Mamata Patel, Grace Petrecca, Robin Robinson, Henyi Rivera, Dan Siteman
Hammonton: Kristie Aaron, Victoria Baglivo, Judy Deficcio, William Dimeo, Gabriella Esposito, Alexandra Fredricks, Walter Hummel, Jennifer Orlando, Jenna Pino, Christina Rivenbark, Kaitlin Rodio, Dichera Valentino
Linwood: Emily Glover, Jason Plageman
Margate: Ian Bloch, Ashley Burns, Christina D’arcy, Jocelyn Fietkiewicz
Mays Landing: Luis Almeyda, Shameka Anaya, Linda Benner, Norman Bonilla, Tawny Bybee, Sandee Defrancisco, Robert Dulaney, Charles Gallagher, Victoria Gonzales, Jun He, Natalya Kolchins, Kayla Krause, Aree Lee, Michael Mander, Kenneth Martin, Colin McFadden, Michael McMunn, Werner Raff, Kelly Sanders, Xueqin Schneider, Diane Smoyak, Stephanie Stahl, Patricia Taylor, Richie Tran
Milmay: Frank Porcellini
Newtonville: Josh Hillman
Newfield: Denise Brewer
Northfield: LeeAnne Monell Daggett, Michael Decicco, Misty Donato, Timothy Fogarty, Richard Githens, Cynthia Pacheco, Michele Pilone, Matthew Trench, Amy Vogel
Pleasantville: Nicholas Alexander, Andrew Bassford, Bryan Garcia, Kennedy Logogye, Lashera Miller, Fabiola Saint Bonheur, Robert Seedorf
Pomona: Beth Huebner
Richland: Katherine Tarquinio, Carmen Wyman
Smithville: Jesse Fowler, Ryan Martin Palmer
Somers Point: Barry Canty, Moira Coulter, Lisa Duffner, Jason King, Hemalben Patel
Ventnor: Laura Azhar, John Hoffman, Raul Mori, Michael Plantarich, Pablo Sanchez
BURLINGTON COUNTY
Marlton: Christopher Frazier
Pemberton: Julie Cochran
CAMDEN COUNTY
Berlin: Gianna Vento
Blackwood: Dana McLarney
CAPE MAY COUNTY
Avalon: Raymond Paradise
Belleplain: Lindsey Steelman
Cape May: Jessica Beard, Travis Labounty, Conor McCaney, Julie Newman
Cape May Court House: Cortney Chiarle, Caitlin Donahue, Deirdre Farside, Adam Fincke, Joshua Gihorski, Katherine Givens, Taylor Greenberg, Karen Kwiatek, Alayna Lawrence, Nichole Lepore, Kasey Tomlin
Del Haven: Nina Guerra
Dennisville: Tiffany Degeorge, Dustin Walczyk
Dias Creek: Ember Ernest
Erma: Elizabeth Brown, Carl Roth
Greenfield: Denise Petro
Marmora: Stephanie Dennison, Patricia Hansen, Laura Mayer, Tayesha Sistler, Jonathan Wagner
North Wildwood: William Piotrowski
North Cape May: Kristy Collemacine, Dawn Bloom, Kelly Hobbs, Danielle Kebert, Victoria Mason, Kevin Traughber, Rosislava Velikova
Ocean City: Nicholas Foglio, Corinthia Harris, Cheryl Keenan, Christopher McCall
Ocean View: Kristina Babore, Michael Breckley, Alane Maltese, Robert Marshall, Connor Martin, Stuart Siegel, Jenna Tibbitts
Palermo: Megan Luchese
Rio Grande: Briana Pfeilmeier
Sea Isle City: Kathleen Goodwin
Seaville: Patricia Burch, Shannon Caroccio, Samuel Peterson, Francesca Gentilini, Max Zhong
Stone Harbor: Jeremy Fithian
Swainton: Michael Hultz, Jessica Chiappelli
Villas: Erin Delong, Dawn Felder, Donald Gipple
Wildwood: Kateryna But, Katherine Donnelly, Darya Golovkina, Pedro Tapia-Huerta
Wildwood Crest: Francis Sees
Woodbine: Dominic Devico, Heather Seningen, Katelyn Vansant
CUMBERLAND COUNTY
Bridgeton: Geraldine Howard
Vineland: Rachel Weber
GLOUCESTER COUNTY
Glassboro: Viktoryia Kuzmitskaya, Mark Mancini
Franklinville: Henry Wernega
OUT-OF-STATE
Jupiter, Fla.: Christopher Ernst
Staten Island, N.Y.: Babatunde Olabopo
Shiremanstown, Pa.: Matthew Irwin